Jakimi schorzeniami się zajmuję?

W mojej poradni przeprowadzam konsultację, diagnozuję i podejmuję leczenie schorzeń hormonalnych dotyczących: 

  • zaburzeń okresu dojrzewania
  • zaburzeń seksualnych
  • zaburzeń miesiączkowania
  • chorób endokrynologiczne
  • chorób tarczycy
  • nadczynności tarczycy
  • niedoczynności tarczycy

Kilka słów o endokrynologii

Endokrynologia to dziedzina obejmująca nauki podstawowe i kliniczne. Skupia się na schorzeniach gruczołów wydzielania wewnętrznego. Gruczoły te nazywane też inaczej gruczołami dokrewnymi wytwarzają hormony czyli substancje czynne regulujące wszelkie czynności naszego organizmu. Hormony odgrywają bardzo ważną rolę przez całe życie człowieka począwszy już od narodzin.

Gruczołami endokrynnymi są: przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, nadnercza, trzustka, jajniki, jądra oraz łożysko u kobiet ciężarnych. Zaburzenia funkcjonowania gruczołów mogą być spowodowane jego schorzeniem. Gruczoł zaczyna produkować wtedy zbyt mało lub zbyt dużo hormonu, co często jest przyczyną wielu naszych dolegliwości związanych z funkcjami hormonów, które są produkowane przez dany gruczoł.

Zaburzenia hormonalne stanowią często odrębne jednostki chorobowe, mogą także pojawiać się w chorobach obejmowanych już przez inne specjalności kliniczne. Endokrynologia kliniczna jest bardzo obszerną dziedziną, a endokrynolog często konsultuje pacjentów leczonych u innych specjalistów.

Za chwilę narodzin endokrynologii można uznać lata 1835 i 1840, wtedy to irlandzki lekarz Robert Graves i niemiecki Karl von Basedow opisali główne objawy nadczynności tarczycy Dzisiaj forma którą opisali owi uczeni zwana Gravesa-Basedowa. Obecnie każdego roku na całym świecie odbywają się liczne konferencje naukowe na których prezentowane są postępy w dziedzinie endokrynologii. Kolejne odkrycia i rozwijająca się wiedzą z każdym rokiem pomagają precyzyjniej i szybciej rozpoznawać zaburzenia hormonalne i pozwalają na skuteczniejsze leczenie pacjentów.

endokrynolog gdańsk - Anna Alska